تبلیغات
ادبیات پارسی - تقویم ادبی2
ادبیات پارسی
بزرگترین وبلاگ ادبی ایران

8

 

 

 

 

 

8/5/89

جمعه

بزرگداشت شیخ شهاب الدین سهروردی

از برجسته ترین چهره های حکمت اسلامی و فرهنگ ایران زمین است.او در سال 549 هجری در سهرورد زنجان دیده به جهان گشود و در مراغه به تحصیل فقه پرداخت.سپس با افکار ابن سینا آشنا شد.او سپس به آناتولی آمد و از آنجا به سوریه رفت و به شهر حلب وارد شد.این فیلسوف بزرگ ایرانی مؤسس حکمت اشراق است .او در بین فلسفه و عرفان پیوند ی استوار برقرار کرد.وی در سن 36 سالگی در شهر حلب به نحو مرموزی کشته شد.آثار متعددی از او به فارسی و عربی به جامانده است.

کتاب ها ورساله های فارسی او که در مجموعه ای با عنوان آثار شیخ اشراق منتشر شده است،بیش تر تمثیلی و ادبی است.

 

9

1/6/90

دوشنبه

بزرگداشت ابن سینا

حسین بن عبدالله ‌معروف به ابن سینا در سال 370 ه.ق در بخارا متولد شد.او در ابتدای جوانی در علوم مختلف زمان خود از جمله پزشکی، حکمت،‌ منطق و‌ ریاضیات مهارت یافت. در زمینه حرکت، نیرو، خلاء، نور، حرارت به تحقیقات ابتکاری دست زد، تا جائیکه رساله وی درباره کانیها تا قرن سیزدهم در اروپا مهمترین مرجع علم زمین شناسی بود.اما از میان تالیفات ابن سینا،‌ کتاب شفا در فلسفه و کتاب قانون در پزشکی شهرتی جهانی یافته است.بالاخره ابوعلی سینا در سال 428 هجری قمری، رخت از جهان بر بست.

 

 

 

 

 

10

5/6/90

جمعه

بزرگداشت ابوریحان بیرونی

ابوریحان محمد بن احمد بیرونی در  سال۳۶۲ قمری در خوارزم به دنیا آمد، و زادگاه او «بیرون» نام داشت.وی در زمینه های ریاضی ، ستاره‌شناسی ، تاریخ ، شیمی ، زمین‌شناسی، داروشناسی به تألیف کتب مختلف پرداخت.وی را پدر علم انسان شناسی،زمین سنجی و هند شناسی،بنیان گذار مکانیک تجربی و نجوم تجربی میدانند.او همچنین پیشگام در روان شناسی تجربی بود.او در سال 440 قمری در گذشت.

 

11

27/6/90

شنبه

بزرگداشت سید محمد حسین شهریار روز شعروادب

سید محمد حسین بهجت تبریزی متخلص به شهریار در سال 1285 در تبریز به دنیا آمد.تحصیلات ابتدایی را در تبریز گذراند و تحصیلات تکمیلی را در دارالفنون تهران گذراند.شهریار به دو زبان ترکی و فارسی شعر می سرود.منظومه ترکی او به نام «حیدر بابایه سلام» از زیباترین منظومه های ترکی است.شهریار در سال 1367 در تهران درگذشت.و در مقبرة الشعرای تبریز به خاک سپرده شد.

 

 

12

 

 

 

 

 

 

 

 

8/7/90

پنج شنبه

بزرگداشت مولوی

مولانا جلال الدین محمد بلخی از شاعران و عارفان بزرگ ایران در قرن هفتم است.او در سال 604 در بلخ به دنیا آمد.در کودکی همراه پدرش به مجالس سخنرانی پدر و محافل سماع عرفانی صوفیه می رفت.در اوایل نوجوانی به همراه پدر از بلخ به نیشابور و بغداد سفرکرد و تحصیلات عالیه را در بغداد گذراند و از آنجا به قونیه رفت.در سال 642 با شمس دیدار کرد،دیداری که مسیر زندگی او را تغییر دادو از او عارفی دلسوخته ساخت. مولانا سر انجام در سال 672 در قونیه درگذشت و در محلی  به نام (باغ سلطان) دفن کردند و بنایی هم به نام (قبه ی خضرا) به هزینه ی بزرگان عصر و مریدان بر تربت او ساختند.

غزلیات شمس که مجموعه،غزل های مولاناست ومثنوی معنوی از آثار شعری اوست.فیه مافیه و مجالس سبعه و مکاتیب  مجموعه ی سخنان مولاناو به قلم مریدان است.

 

 

 

 

 

 

13

20/7/90

سه شنبه

بزرگداشت حافظ

خواجه شمس الدین محمد معروف به حافظ شیرازی،شاعر غزل سرای ایران و از بزرگترین شاعران جهان،در اوایل قرن هشتم در شیراز دیده به جهان گشود.او نزد دانشمندان عصر به تحصیل پرداخت و در تفسیر و حکمت و ادبیات عرب سر آمد شد،و قرآن را به 14 روایت حفظ نمود که به همین سبب او را حافظ می نامند.او سرانجام در سال 792 هجری در شیراز در گذشت.آرامگاه او در باغ حافظیه شیراز است.

 

 

14

5/12/90

پنجشنبه

بزرگداشت خواجه نصیرالدین توسی

از دانشمندان و عالمان بزرگ شیعی ایران در قرن هفتم است.کاردانی و لیاقت او در وزارت هلاکو خان مغول و تلاش برای ساخت رصد خانه مراغه معروف است.کتاب اخلاق ناصری از تألیفات ارزشمند اوست.

 

 

15

25/12/90

چهارشنبه

بزرگداشت  پروین اعتصامی

رخشنده اعتصامی مشهور به پروین اعتصامی از شاعران بسیار نامی معاصر در سال 1285 شمسی در تبریز تولد یافت.در کودکی با پدر به تهران آمد. ادبیات فارسی و ادبیات عرب را نزد وی قرار گرفت. او یک ازدواج ناموفق با پسر عموی خود داشت.این شاعر آزاده، پیشنهاد ورود به دربار را با بلند نظری نپذیرفت و مدال وزارت معارف ایران را رد کرد.وی از بزرگترین قطعه سرایان معاصر است.به جرأت می توان او را بزرگترین شاعر زن ادبیات ایران معرفی کرد.سرانجام وی در میان ناباوری همگان در سال 1320 در حالی که تنها 35 سال داشت به علت بیماری حصبه دیده از جهان فرو بست

 

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  تهیه و تنظیم انجمن ادبی مجتمع های امام خمینی(ره) و حضرت زینب (س) سوریه
برچسب ها: تقویم ادبی،
نوشته شده در تاریخ هجدهم فروردین 90 توسط