تبلیغات
ادبیات پارسی - تقویم ادبی
ادبیات پارسی
بزرگترین وبلاگ ادبی ایران
در ادامه تقویم ادبی سال 90را می توانید مشاهده کنید.

تقویم ادبی سال 90

1

چهارشنبه

25/1/90

روز بزرگداشت عطار نیشابوری

عطار نیشابوری در حدود سال 540 هجری در کَدکَن،یکی از روستاهای نیشابور،دیده به جهان گشود. او ابتدا مانند پدرش به عطاری مشغول بود.در سال های میانی عمرش بود که به عارفی آزاده و حقیقت بین تبدیل شد و به حدود سال 617 هجری قمری در حمله اقوام مغول به ایران وفات یافت. مهم ترین و برجسته ترین مثنوی عطار «منطق الطیر» است که حدود 4600 بیت دارد.

 

2

چهارشنبه

1/2/90

روز بزگداشت سعدی

مصلح شرف الدین در حوالی سال 606 هجری،در خانواده ای مذهبی در شهر شیراز چشم به جهان گشود.او ابتدا آموزش های اولیه را در شهر خود دید و سپس برای تکمیل تحصیلات خود به بغداد رفت.پس از سی و پنج  سال  شعر در بلاد عربی دوباره به شهر خود بازگشت و  سال های پایان عمرش را در شیراز گذراند و سر انجام در سال 690 هجری وفات یافت.بوستان و گلستان دو مورد از آثار برازنده او در ادب فارسی هستند.

 

3

جمعه

3/2/90

روز بزگداشت شیخ بهایی

بهاءالدین محمد بن‏ حسین عاملی معروف به شیخ بهائی متولد سال 953 هجری در بعلبک لبنان می باشد. وی دانشمند نامدار قرن دهم و یازدهم هجری است که در دانش‌های فلسفه، منطق، هیئت و ریاضیات تبحر داشت. در حدود ۹۵ کتاب و رساله از او در سیاست، حدیث، ریاضی، اخلاق، نجوم، عرفان، فقه، مهندسی و هنر و فیزیک بر جای مانده است. به پاس خدمات وی به علم ستاره‌شناسی، یونسکو سال ۲۰۰۹ را به نام او سال «نجوم و شیخ بهایی» نامگذاری کرد.وی در سال 1030 هجری در اصفهان درگذشت.

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

شنبه

25/2/90

 

بزرگداشت فردوسی

حکیم ابوالقاسم فردوسی در سال 330 هجری قمری در روستای پاز در منطقه توس متولد شد.او از نجیب زادگان و دهقانان توس بود.اثر معروف فردوسی «شاهنامه» است،که شامل 6000 بیت می شود و تقریبا از کلمات عربی در آن استفاده نشده است.وی حدود سی سال برای سرودن شعر فارسی رنج برد.به جرأت می توان گفت که زبان فارسی که ما اکنون از آن استفاده می کنیم مدیون فردوسی است. او در سال 411 در سن 80 سالگی در گذشت

5

سه شنبه

28/2/89

بزگداشت حکیم عمر خیام

حکیم عمر خیام نیشابوری در قرن پنجم هجری در نیشابور چشم به جهان گشود.همه خیام را به حکمت و فلسفه و ریاضی و طب و نجوم می شناختند.خیام برای شعر از قالب ترانه بسیار استفاده کرده است و باید بگوییم معروف ترین ترانه های ادبیات فارسی به نام او ثبت شده است.حکیم عمر خیام  به سال 517 هجری در نیشابور وفات یافت.

 

6

1/3/90

شنبه

بزرگداشت ملا صدرا

محمد شیرازی ملقب به ملاصدرا یا صدرالمتالهین، در حدود سال 979 ه.ق در شهر شیراز متولد شد.وی را می توان از بزرگترین حکیمان قرن10 خواند.ملا صدرا نزد شیخ بهائی تلمذ می کرد ودر همین موقع به درجه اجتهاد نائل گشت.آخوند تا پایان عمر در شیراز به تالیف و تدریس پرداخت و در این ایام هفت بار پای پیاده به خانه خدا سفر کرد. او در بازگشت از هفتمین سفر، در بصره در سال 1050ه.ق در گذشت.

 

 

7

 

6/5/90

 

چهارشنبه

 

بزرگداشت ابوالفضل بیهقی

 

ابوالفضل محمد بیهقی درسال 385 ه.ق در ده بیهق(سبزوار قدیم) به دنیا آمد .تحصیلات اولیه را در بیهق گدراند.سپس به غزنین رفته و به کار دیوانی مشغول گردید و به دستیاری خواجه ابونصر مشکان بر گزیده شد(صاحب دیوان رسالت محمود غزنوی).بیهقی از سال 448 ه .ق به تألیف تاریخ پردازش خود پرداخت و در سال 451 این کار را به انجام رساند.که حاصل آن یکی از معتبر ترین و مستند ترین کتب تاریخی شد.که نام آن تاریخ بیهقی است.بیهقی به سال 470 ه.ق در گذشت.
برچسب ها: تقویم ادبی،
نوشته شده در تاریخ هجدهم فروردین 90 توسط