تبلیغات
ادبیات پارسی - شعر زلال
ادبیات پارسی
بزرگترین وبلاگ ادبی ایران
بعد از نیما هریک از شاعران در پی این بودند تا نوگرایی نیما را در شعر ادامه دهند پیدایش شعر سپید و موج نونیز حاصل این نوگرایی بود در ادامه سبک جدیدی را در شعر که به نام شعر زلال شهرت یافته است ،معرفی می نماییم.

چنانچه  مستحضر هستید ، زمان درازی است اوزان عروضی به نحو  یكسان و تكراری و  همچنین  قالب ها و  روشها چه در سبك گذشته ی  مرسوم ( غزل ، مثنوی ، رباعی ، قصیده ، دوبیتی ، چهارپاره  ... ) و چه در روش نامنظم نیمایی  ، به طور مرتّب پیش می روند و پوست اندازی و تغییر قیافه و ساختارشكنی اصولی و اساسی  در  این  خصوص  صورت نگرفته است و از یك سو  هم  ساختار های بدون دیوار و  نظمهایی در نهایت بی نظمی  به نام شعر سپید و نثرواره  از رِیل و مدار خارج می شوند. لذا بر خود وظیفه دانستم  كه قالبی تازه  با اصول و تعریفی  علمی  در عالم شعر داشته باشم  تا  كلیدی باشد بر آنهایی كه دلشان می خواهد كمی  از  آسوده خواهی و  بی حالی  بیرون جسته و جوهره ی احساس  و  پیامشان را در نظم و قالبی جدید نیز  بطور استادانه  به عرصه ی  ظهور و عمل برسانند.

بنابر این  با نهایت احترام و ادب  و ضمن كسب اجازه از پیشكسوتان و اساتید معزّز ادبیّات ، در زیر سایه ی  عنایت خدا ، این قالب را  با نام خاص خود و با تعریفات علمی و توضیحات  مفصّل فنونش  ، به خدمت  بزرگواران و اهل دل و شاعران عزیز تقدیم می دارم . 

قالبی كه جدیدا ً  با نام  ( زلال )  به صف  قالبهای  تعریف شده ی علمی ( غزل مثنوی رباعی - ... ) اضافه  می شود ، كاملا ً  علمی و تخصصی است ، لذا  عزیزانی كه در  قالب غزل و  روش نیمایی استاد هستند می توانند در این قالب جدید نیز موفّق باشند .

همچنین عزیزانی هم كه در شعر سپید و آزاد مهارت دارند در  نوع دیگر این قالب ( كه تعریف و توضیح  داده شده است )  پیروز خواهند شد .

در این قالب شاعرانی خواهند توانست  بدرخشند كه در موسیقی شعر  و اوزان عروضی و علم هجا و قافیه مسلّط باشند . بنابراین به خاطر داشته باشید كه این قالب جدید ، ساختمانی است نوین و بی نظیر  و تك و  با استخوان بندی و نظمی پیشرفته تر  كه  ظهورش را  بر علاقمندان فن شعر  تبریك عرض می كنم.

لازم به توجّه و یاد آوری است كه اینجانب  هیچ قالبی را در شعر فارسی ، تمام شده نمی دانم و هر قالب و سلیقه و روشی ، از  غزل و مثنوی و رباعی و... گرفته تا نیمائی و  سپهری و  سپید و آزاد و...  ، همه محترمند . لیكن  ظهور « زلال » به  مثابه ی  افزایش تنوّع می باشد .

توصیه :

از چهل روز پیش كه آگهی و اطلاع  رسانی  ظهور زلال در سایت های  ادبی شروع شده بود ، بسیاری از عزیزان  كنجكاوانه در انتظار  بسر می بردند و  اینجانب حقیر را با ابراز محبّت ، شرمنده ی  ادبشان  می كردند . خدا را شكر كه در سلامت ماندیم و دوران تكامل زلال به سر رسید ، من امروز  دوّم  بهمن ماه سال یكهزار و سیصد و  هشتاد و هشت هجری شمسی ،این نوزاد تازه تولّد یافته را به یاری خدای عالم و عالمیان و در سایه دعای شما عزیزان ، در صحّت تمام  به آغوش گرم  جهان  ادبیّات  تحویل دادم .می بینید كه اعضایش  صحیح و سالم است ولی تربیت كاملش در دست من نیست. اگر دست و رویش كمی كثیف به نظر آید مرا ببخشید . حتما سلیقه ام بدون اشكال نیست . و ایرادهای زیادی در توضیح رفتار دارم  ، بنابر این ، بعنوان عضو كوچكی از اهل قلم ، خاشعانه و عاجزانه  دست تمنّا بر پیشگاه شریف دانشمندان و اساتید و دوستان معزّز  دراز  می كنم و رخصت و یاری می طلبم  كه این ثمره را از بروز هرگونه جراحت  احتمالی و  عواقب ناشی از بی سلیقه گی و نادانی خادم حقیرشان در امان نگهدارند .

این نوزاد نوپا تا بزرگ شود و راه برود  در كوچه های خطرناكی به زمین خواهد خورد . اگر قرار باشد هركسی لگدی بیرحمانه برایش بزند ، نفسی زنده نمی ماند . پس در این خصوص ، دستگیری و همّت بزرگواران كارساز خواهد بود .

همچنین با عنایت بر اینكه استمرار  رسالت  شاعری در زمان حسّاسی قرار گرفته است ، خواهشمندم  از داخل كردن امواج گِــل آلود سیاسی پرهیز نموده  و  در صورت مشاهده ی  زخم  حاصل از  بی سلیقه گی ها  و  كم دانی ها و برداشتهای  شتابزده و سوء استفاده ، تنها به درمان و اصلاحش فكر  بفرمایید ! و حوصله به خرج دهید !

ضمناً از دوستان بزرگوار  استدعا دارم كه برای نوشتن زلال عجله نكنند ، تعاریف و بررسی ها را  چندین بار به دقت مطالعه نموده  سپس  اقدام بر آفرینش انواع زلال فرمایند . لازم به یاد آوری است كه  اینجانب  زلال هایم را  تا  مدّتی در سایت ها  توأم  با  تشریح و بررسی ، ارسال و پست خواهم كرد تا  برای یادگیری بهتر  و سریع  دوستان ، كمكی كرده باشم . اینجانب ، كسی نیستم جز منشی و نوكر  در آستانه ی حواله كننده و بدون منّت ، خاك پای همه ی شما عزیزان . باری  در زیر سایه ی  آفریدگار مهربان ، از شما نیز یاری می طلبم  و آرزوی موفّقیّت برای همدیگر دارم .

با سپاس فراوان

خادم اهل قلم

مهندس ابوالفضل عظیمی بیلوردی  ( دادا ) - ایران

دوم بهمن ماه سال یكهزارو سیصدو هشتاد و هشت هجری شمسی 
برچسب ها: شعر زلال،
نوشته شده در تاریخ بیستم دی 89 توسط